طراحی کارت ویزیت شخصی

طراحی کارت ویزیت شخصی

کارت ویزیت شخصی چیست؟ کارت ویزیت شخصی به کارتی می گویند که با استفاده از آن شخص اقدام به معرفی خود و حرفه ای که دارد به دیگران می کند. این روزها با استفاده از کارت ویزیت به عنوان نوعی ابزار تبلیغاتی، فرد مشتری بیشتری را به خود جلب می کند و تاثیر خوبی روی […]

کارت ویزیت شخصی چیست؟

کارت ویزیت شخصی به کارتی می گویند که با استفاده از آن شخص اقدام به معرفی خود و حرفه ای که دارد به دیگران می کند.

این روزها با استفاده از کارت ویزیت به عنوان نوعی ابزار تبلیغاتی، فرد مشتری بیشتری را به خود جلب می کند و تاثیر خوبی روی مخاطبان می گذارد. از این رو با استفاده از کارت ویزیت شخصی موجبات افزایش فروش و ارائه خدمات را فراهم می کند.

طراحی کارت ویزیت شخصی

به فرایندی که جهت ایجاد کردن کارت ویزیت و چاپ آن انجام می گیرد طراحی کارت ویزیت می گویند.

طراحی کارت ویزیت شخصی، روشی جهت تبلیغات محسوب می‌شود که با استفاده از آن و درج کردن اطلاعات روی آن، می توان موجب شناخته شدن در بین مخاطبان گردید. برای طراحی کردن کارت ویزیت شخصی باید نوع کاغذ چاپ، اندازه کارت، فونت مورد استفاده، طرح کارت، اطلاعات تماس و همچنین هویت بصری فرد را مشخص کرد و در آن استفاده نمود.

چرا باید کارت ویزیت شخصی طراحی کرد؟

کارت ویزیت های شخصی ابزار های مهمی هستند که با استفاده از آنها می توان با مخاطبان ارتباط برقرار نمود. هدف از ایجاد کارت ویزیت به اشتراک گذاشتن اطلاعات با مخاطبان است به صورتی که هویت و حرفه و برندی که فرد دارد با دیگران به اشتراک گذاشته شود و دیگران نیز از آن اطلاع پیدا کنند.

مواقع زیر بهترین زمان جهت استفاده از کارت ویزیت های شخصی است:

 • زمانی که دسترسی به گوشی هوشمند برای اشخاص ممکن نیست.
 • برای نشان دادن مشروعیت کسب و کار
 • برای توسعه یافتن رابطه های میان مردم جهت بیشتر شدن سطح خرید و فروش
 • برای آگاه کردن مخاطبان از حرفه و برند و همچنین شخصیتی که فرد دارد.

نکات مهم در طراحی کردن کارت ویزیت شخصی

برای اینکه کارت ویزیتی زیبا و تاثیر گذار داشته باشید باید یکسری نکات را در نظر بگیرید و به آنها توجه کنید. مهم ترین نکته برای طراحی کردن کارت ویزیت توجه کرده به نوع نگاه مشتری است زیرا یکسری از نکات برای مشتری بسیار اهمیت دارد. باید برای طراحی کردن کارت ویزیت شخصی موارد زیر را مورد توجه قرار داد:

 • باید به سایز کارت ویزیتی که می خواهید چاپ کنید و رنگ مورد استفاده در طراحی آن دقت کنید و کارت ویزیتی ایده آل و مناسب را ایجاد کنید. رنگ مورد استفاده باید بتواند موجب تاثیر گذاری روی مخاطب شما گردد.
 • باید محتوا های مورد استفاده در کارت ویزیت خلاقانه و درست استفاده شد. متون مورد استفاده و فونت به کار رفته در آن باید به درستی انتخاب شود تا در مخاطبان تاثیر مثبت بگذارد.
 • باید از طرح های خلاقانه و زیبا در طراحی کارت ویزیت استفاده کرد به گونه ای که تاثیرگذاری فوق العاده ای داشته باشد. استفاده از طرح هایی خاص و بدون کپی میزان مخاطبان بیشتری را به خود جلب می کند‌.
 • اطلاعات کلیدی و ایده هایی ناب را برای طراحی و ایجاد کارت ویزیت به کار بگیرید.
 • جنس کارتی که انتخاب می کنید باید مرغوب بوده به گونه ای که مدت زمان بیشتری ماندگاری داشته باشد.
 • کارت ویزیتی غیر معمول را ایجاد کنید تا خاص تر باشید.

متون استفاده شده در کارت ویزیت شخصی

از نکات مهم در طراحی کارت ویزیت، توجه به متون مورد استفاده در آن است. اطلاعات درج شده در کارت ویزیت شخصی باید شامل موارد زیر باشد:

 • نام شخص
 • عنوان شغلی که دارد.
 • طرح لوگوی کسب و کار شخص
 • شماره تماس شخص
 • آدرس وب سایت و شبکه های اجتماعی
 • آدرس ایمیل فرد
 • راه های ارتباطی با مخاطبان و دسترسی راحت تر مشتری
 • انتخاب شعار برای کسب و کار به گونه ای که روی مخاطب تاثیر خوبی داشته باشد و معمولا متن های حمایتی و پشتیبانی تاثیر خوبی دارند.

مراحل طراحی کارت ویزیت شخصی

تعیین شخصیت و برند شخصی

ویژگی هایی که بر پایه آن کسب و کار برنامه ریزی شده و راه میفتد را شخصیت برند می گویند و موجب ایجاد ارتباط مشتری با شخص می‌شود. هر چه یک برند یا شخص عملکرد منحصر به فردی داشته باشد بیشتر روی مخاطبان تاثیر می گذارد.

به طور کلی شخصیت برند باعث به وجود آمدن ارتباط بین برند و مخاطبان میشود‌.

انتخاب نوع کاغذ و اندازه کارت ویزیت شخصی

جنس کاغذ مورد استفاده برای چاپ کارت ویزیت بسیار متنوع است و عبارتند از:

لمینت مات و براق

این کارت ها به صورت دو رو هستند و دارای استحکام زیادی بوده و فرد هر طرحی که بخواهد را می تواند در دو طرف آن درج کند و به دلیل مات و براق بودن موجب جذب مخاطبان می‌شود.

گلاسه با روکش uv

این نوع کاغذ دارای یک لایه uv به صورت روکش روی خود است. معمولا جهت تیراژ های بالا از این نوع کارت استفاده می کنند تا برای فرد مقرون به صرفه تر باشد و ارزان تر تمام شود.

کتان

جزو کارت های پرطرفدار است و به جهت بافت روی کارت و قسمت مناسبی که دارد  بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. برای داشتن کارتی شیک و در عین حال به صرفه می توان از این جنس استفاده کرد.

سلفون مات و براق

روی کاغذ گلاسه روکشی از سلفون مات و براق قرار می دهند تا موجب مستحکم شدن کارت شوند. کارت های سلفونی جزو کارت هایی است که مقرون به صرفه است و در عین حال ظاهر زیبایی نیز دارد.

اندازه کارت ویزیت و سایز چاپی آن نیز بستگی به سلیقه خود فرد و خلاقیت او دارد. معمولا از کارت مستطیل شکل در سایز ۸.۵ در ۴.۸ جهت کار ویزیت استفاده می کنند ولی می توان کارت ویزیت مربعی، دایره ای، پروانه ای و … نیز چاپ نمود.

انتخاب رنگ بندی، فونت و طرح کارت ویزیت شخصی

رنگی که جهت کارت ویزیت خود استفاده می کنید باید الهام بخش کار و حرفه ی شما باشد و با آن تناسب داشته باشد. برای انتخاب رنگی مناسب بهتر است روانشناسی رنگ ها را حتما بدانید.

فونت به کار رفته در کارت ویزیت باید فونتی خوانا و خاص باشد به گونه ای که موجب جلب توجه و نظر مخاطب گردد. اغلب  افراد به فونت کارت ویزیت توجه نمی کنند در صورتی که جزو عناصر مهم است و هر چه قدرتمند تر باشد بیشتر روی مخاطب تاثیر می گذارد.

طرح کارت ویزیت باید جذاب و خاص باشد و روی مخاطبان تاثیر مثبت بگذارد. بهتر است از طرح های شلوغ در کارت ویزیت استفاده نکنید. طرح های ساده ولی در عین حال خاص و جذاب تاثیر بهتری روی مخاطب دارد.

انتخاب اطلاعات تماس

باید کارت ویزیت مورد نظر حاوی اطلاعات تماس باشد به گونه ای که مخاطبان و مشتریان به راحتی بتوانند با فرد ارتباط برقرار کنند و باید حتما از اطلاعات تماس معتبر در آن استفاده شود.

آدرس دفتر و یا محل کار، شماره های تماس، آدرس ایمیل و شبکه های اجتماعی باید حتما در کارت ویزیت درج گردد‌.

چاپ کارت ویزیت

باید با توجه به نوع کاغذ چاپ و تعداد مورد نظر جهت چاپ برای چاپ تصمیم بگیرید. چاپ کارت ویزیت به دو صورت دیجیتال و افست انجام می‌شود. چنان چه می خواهید تعداد بالا با هزینه کمتر چاپ کنید باید از چاپ افست استفاده کنید ولی برای چاپ سریع و تعداد کم معمولا از چاپ دیجیتال استفاده می‌شود.